1956. november
1956.

november 2.

9 órától ülésezik a Kormánykabinet. Delegációt nevez ki, amely a tervek szerint Varsóban a Szu képviselőivel a VSZ felmondásáról és a csapatkivonásról fog tárgyalni; vezetője Losonczy Géza, tagja id. Antall József, Kővágó József, Márton András ezredes, Farkas Ferenc és Zentai Vilmos. — Összeállítják az ENSZ-delegációt; tagjai: Nagy Imre, Tildy Zoltán, Kéthly Anna, Kovács Béla. — Kinevezik a szovjet csapatkivonásról tárgyaló küldöttség tagjait: Maléter Pál vezérőrnagy, Kovács István vezérőrnagy, Szűcs Miklós ezredes; a küldöttség vezetője Erdei Ferenc miniszterelnök-helyettes. — A kabinet elrendeli Dudás József letartóztatását.

    Donáth Ferenc irányításával megkezdődik az MSZMP szervezése. — Bp X. kerületében megalakul az MSZMP kőbányai szervezete. A párt Fejér Megyei Elnöksége bejelenti, hogy Székesfehérvárott megalakult az MSZMP helyi szervezete.1

    1. 1) Az utóbbi két adathoz lásd: A szocializmus útján, 170.

    Megjelenik a Népszabadság (Nsz) első száma; szerkesztő Haraszti Sándor, helyettese Fehér Lajos. A lap teljes terjedelmében közli Kádár János előző napi rádióbeszédét. — Megjelenik az Új Magyarország, a Petőfi Párt lapja; szerkesztő Féja Géza és Jócsik Lajos.

      Nagy Imre a nap folyamán többször tiltakozik Jurij Andropov nagykövetnél a szovjet csapatok folytatódó beözönlése és Bp körülzárása ellen; magyarázatot kér Kádár János és Münnich Ferenc „eltűnésére” is. Délután három jegyzéket ad át a nagykövetnek: a javasolt varsói és bp-i tárgyalásokról, valamint az újabb szovjet csapatmozgásokról. A miniszterelnök a Bp-en akkreditált követeket jegyzékben tájékoztatja a szovjet hadmozdulatokról. — Késő este Nagy Imre magához kéreti a bp-i román nagykövetet, akin keresztül kapcsolatba kíván lépni Gheorghe Gheorghiu-Dej-zsel, az RMP KB első titkárával.

        Az IrU közli Németh László „Emelkedő nemzet” c. cikkét, Illyés Gyula „Egy mondat a zsarnokságról” c. versét, Déry Tibor, Pálóczy Horváth György, Kassák Lajos, Kónya Lajos, Fodor József, Füst Milán, Szabó Lőrinc, Hubay Miklós, Tamási Áron írását. — Az Írószövetség elnökségébe bevonják Féja Gézát, Keresztury Dezsőt, Kodolányi Jánost, Lakatos Istvánt és Rónay Györgyöt.

          A Széna téri felkelők egy csoportja Bán Róbert vezetésével Ausztriába indul fegyverekért. — Csepelen Andi József főhadnagy három nemzetőrszázadot szervez. — Az árpádföldi nemzetőrök Horváth Ferencet választják parancsnokukká.