Megrendezik az Ünnepi Könyvnapot. Megjelenik 42 mű, 39 magyar szerző alkotása. (A szépirodalomból mások mellett Déry Tibor A befejezetlen mondat, Illés Béla Kárpáti rapszódia, Nagy Lajos A lázadó ember, Szabó Pál Isten malmai c. regénye, és Nagy László Tűnj el fájás c. verseskötete, a politikai írások közül Sztálintól A leninizmus kérdései, továbbá Farkas Mihály, Rákosi Mátyás, Révai József, Rudas László, Molnár Erik művei említendők.)
1949. június
Nagy-Britannia és az USA kormánya bejelenti, hogy a békeszerződés értelmében követeli Mo-tól, Bulgáriától és Romániától az egyházi vezetőkkel szemben elkövetett igazságtalanságok orvoslását.
New Yorkban hivatalosan bejegyzik az amerikai magánszemélyek által alapított Nemzeti Bizottság a Szabad Európáért (National Committee for Free Europe) nevű szervezetet a kommunista országokból menekült politikusok és szervezeteik támogatására. július 25. — A szervezet utóbb Szabad Európa Bizottság (Free Europe Committee) néven működik. 1950. szeptember 4.
június 2.
Károlyi Mihály lemond párizsi követi tisztségéről; a köztársasági elnök „magas kitüntetésben” részesíti. — Ezt követően Károlyi végleg elhagyja Mo-ot. 1955. március 19.
június 3.
Megszűnik a Gazdasági Főtanács. június 8.
június 4.
Csíksomlyón százezres tömeg részvételével tartják a korszak utolsó búcsúját, amelyen megjelenik Márton Áron is. A gyulafehérvári r. kat. püspök kijelenti, soha nem egyezik bele abba, ha a hatóságok olyat követelnek tőle, ami hitével és az egyház érdekeivel ellenkezik. június 21.
június 7.
Letartóztatják Szebenyi Endrét, a BM adminisztratív államtitkárát. 1950. május 20.
Kádár János és Farkas Mihály személyesen hallgatja ki Rajk Lászlót. Az ezt rögzítő hangfelvétel az egyetlen dokumentum, amely megmaradt a per vizsgálati anyagából. június 11.
június 8.
Az SzN-ben megjelenik Rákosi Mátyás cikke „A jugoszláv trockisták az imperializmus szabad-csapata” címmel.
Kivégzik László Dezső v. altábornagyot (a nyilas hatalomátvétel után rangja vezérezredes), 1944. október 15-e után az 1. hadsereg parancsnokát.