„A reakció legveszedelmesebb része az, amely elsősorban a Kisgazdapártba befurakodva, a kormányzáson, a koalíción belül folytatja harcát a demokrácia ellen”, mondja Rákosi Mátyás az SzN-nek adott újévi interjújában.
1947
A mo-i katolikus egyház vezetői távol maradnak a köztársasági elnök újévi fogadásától, tiltakozásul az ellen, hogy a Magyar Rádió nem közvetítette a pápa karácsonyi szózatát.
Németországban hatályba lépnek a Bizóniára vonatkozó megállapodások: a politikai megosztottság fenntartása mellett gazdaságilag egyesítik az amerikai és a brit megszállási övezetet. 1948. augusztus 1.
január 3.
Virág Ferenc pécsi megyéspüspök felhívással fordul papjaihoz a templomok meggyalázása ügyében.
január 4.
A Magyar Közösség-összeesküvésben való részvétel vádjával az ÁVO letartóztatja Csicsery-Rónay Istvánt, az FKgP Külügyi Osztályának vezetőjét. január 5.
Hannoverben megjelenik a Der Spigel c. képes magazin első száma; kiadója és főszerkesztője Rudolf Augstein.
január 5.
A BM hivatalos közleményt ad ki egy köztársaság-ellenes összeesküvés leleplezéséről, amely „a demokratikus rendszer erőszakos megdöntésére tört”. „Főbűnösökként” Donáth Györgyöt, Szent-Iványi Domokost, Szent-Miklósy Istvánt, Arany Bálintot, Kiss Károlyt, Héder Jánost és Saláta Kálmánt nevezik meg, akik, Szent-Iványi kivételével, a „Magyar Testvéri Közösség” nevű titkos szervezet tagjai voltak; „katonai vezetőjük” Dálnoki Veress Lajos v. vezérezredes. Az SzN-ben közzétett kommüniké szerint a felsoroltakkal együtt ez ideig 55 (valójában 1946–47 fordulóján összesen 260) személyt tartóztatnak le. január 17.
Révai József az SzN Összeesküvők és cinkosok” c. vezércikkében nyíltan hadat üzen az FKgP-nek, mondván, a párt fedezéket teremt az összeesküvők számára.
január 7.
Az FKgP képviselőcsoportja határozatban ítéli el az „összeesküvést”.
Csehszlovákia elvben elfogadja, hogy a lakosságcserével kapcsolatos kérdéseket közvetlen, kétoldalú tárgyalásokon vitassák meg. január 14.