Megalakul az MTA Zenetudományi Intézete.
1969. január
Pozsonyban megalakul az első ténylegesen önálló csehszlovákiai magyar kiadó, a Madách Könyv- és Lapkiadó. Igazgatója Dobos László, főszerkesztője Hubik István.
Prágában érvénybe lép a föderációs alkotmánytörvény, amelynek értelmében a Csehszlovák Szocialista Köztársaság átalakul a Cseh Szocialista Köztársaság és a Szlovák Szocialista Köztársaság szövetségi államává. Ludvík Svoboda köztársasági elnök Oldřich Černíkkel az élen kinevezi az első szövetségi kormányt; tagjai többek között Ján Marko külügyminiszter, Martin Dzúr nemzetvédelmi miniszter és Jan Pelnář belügyminiszter.
január 4.
Öngyilkosságot követ el a BM-kórházban őrizetben tartott Péter György, 1948 óta a KSH elnöke. — Pétert nem bizonyított gazdasági bűncselekményekkel vádolják, hogy közgazdasági reform-elképzeléseit kiiktassák a közéletből.
január 9.
Bemutatják Mészáros Márta Holdudvar c. filmjét.
január 10.
VI. Pál pápa Szabó Imre segédpüspököt esztergomi apostoli kormányzóvá (1971. szeptember 28.), Ijjas József csanádi apostoli kormányzót kalocsai érsekké (1987. június 5.), Bánk József győri apostoli kormányzót váci (1974. február 2.), Cserháti József pécsi apostoli kormányzót pécsi megyéspüspökké (1989. november 3.) nevezi ki. január 23.
Mo és Románia megbízottai Bp-en jóváhagyják a kulturális és tudományos együttműködés 1969–1970. évi tervét, továbbá a két ország egyetemi és főiskolai hallgatóinak, aspiránsainak cseréjéről szóló egyezményt.
Svédország elismeri a Vietnami Demokratikus Köztársaságot.
január 13.
Magyar–szovjet történész vegyesbizottság alakul Bp-en; a szovjet tagozat elnöke Alekszandr Guber akadémikus, a magyaré Pach Zsigmond Pál akadémikus.
január 19.
Az MTV megkezdi a Bors c. történelmi kalandfilm-sorozat sugárzását. Rendező Herskó János, a címszereplő Sztankay István.