A Közgazdasági Szemlében megjelenik Péter György „A gazdaságosság jelentőségéről és szerepéről a népgazdaság tervszerű irányításában” c. tanulmánya, a későbbi gazdasági reformelképzelések számos lényeges elemének első megfogalmazása.
1954. december
december 1.
Ülést tart az MDP PB. Rákosi Mátyás tájékoztatást ad az SZKP KB Elnökségének üzenetéről. Ismét támadást indít Nagy Imre ellen, és a belpolitikai bizonytalanságért a miniszterelnököt hibáztatja. A kibontakozó vitában Rákosi kerekedik felül. — Az ülés után megkezdődik a júniusi politika teljes felszámolása, és Nagy Imre kiszorítása a hatalomból. december 9.
december 2.
A szocialista országok moszkvai konferenciája, az októberben a nyugati országok által aláírt párizsi szerződésekkel szemben, kiáll az egységes, semleges, demilitarizált német állam mellett; ellenkező esetben, ultimátumszerűen, kollektív védelmi lépést helyez kilátásba. 1955. május 14.
december 4.
Az ENSZ Közgyűlése határozatot fogad el az atomenergia békés célú hasznosításáról, és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség létrehozásáról. 1957. július 29.
december 9.
Az MDP PB, a december 1-jei ülésen kezdődött vitát folytatva, ismét Rákosi Mátyást támogatja Nagy Imre ellenében, és elutasítja az utóbbi javaslatát a KV összehívására. december 15.
december 11.
A Fővárosi Bíróság első fokon életfogytiglani börtönre ítéli Faddy Othmár ferences szerzetest. Faddy kilenc vádlott-társa 3 és fél–10 évi szabadságvesztést kap. A per X. rendű vádlottjaként 2 év 3 hónapi börtönre ítélik Kerekess Istvánt, a Magyar Királyi Kúria utolsó elnökét. 1955. március 30.
Az IrU közli Aczél Tamás „Tovább a júniusi úton” c. cikkét, amely visszautasítja Darvas József cikkét, és méltatja az Új Hang elkobzott számának írásait.
december 14.
A csehszlovák Nemzetgyűlés e napon elfogadott ügyrendi törvénye kimondja, hogy „minden felszólalónak joga van saját anyanyelvén beszélnie”.
december 15.
Az MDP PB, a december 1-jén tartott ülés szellemében, Nagy Imre távollétében, határozatot fogad el a „jobboldali veszélyről”, és megbélyegzi Nagy Imre politikáját. 1955. január 8.
Moszkvában összeül a Szovjet Írók Szövetségének II. kongresszusa. — Alekszandr Fagyejev főtitkár kijelentése, amely szerint „…a szocialista realizmus a legkritikaibb életigenlő realizmus”, a korábbi dogmatikus irodalompolitikához való visszakanyarodást sejteti.