Balatonszárszón megkeződik a Magyar Élet könyvbarátainak társasága és a Soli Deo Gloria Szövetség által szervezett egyhetes ifjúsági találkozó. — A szárszói találkozón, mintegy 600 résztvevő előtt, a népi írók tartanak előadásokat.
1940–49
Augusztus 24.
A Vörös Hadsereg visszafoglalja Szmolenszket.
Szeptember 2.
Sztrájkba lépnek a csepeli Weiss Manfréd Művek munkásai. A sztrájkolók béremelést, a közellátás és a munkaviszonyok javítását követelik. — A sztrájk vezetőit letartóztatják, a sztrájkot a második nap elfojtja a kivezényelt katonaság.
Szeptember 9.
Kállay Miklós miniszterelnök megbízottja, Veress László külügyminisztériumi segédtitkár Isztambulban átveszi az angol kormány megbízottjától az előzetes fegyverszüneti feltételeket. — A fegyverszünet csak akkor lépne életbe, ha az angol—amerikai csapatok elérik Mo határát.
December 14.
A Honvéd Vezérkar Főnökének Különbírósága megkezdi az 1942. januári újvidéki vérengzés főbűnösei perének tárgyalását. — A szabadlábon védekező vádlottak (Feketehalmy-Czeydner Ferenc altábornagy, Grassy József vezérőrnagy, Deák László ezredes, Zöldy Márton csendőr százados) Németországba szöknek. A bíróság nem hoz ítéletet.
március 18.
Hitler Klessheimben fogadja Horthy Miklós kormányzót. Hitler közli, hogy elhatározta Mo megszállását. — A nyugati határon felsorakozott német csapatok az esti órákban megindulnak Mo-ra. március 19.
március 19.
A kormányzó Sztójay Döme szkv. altábornagy, berlini magyar követet nevezi ki miniszterelnökké. augusztus 29. A kormány tagjai: belügy Jaross Andor; földművelésügy Jurcsek Béla; honvédelem Csatay Lajos; igazságügy Antal István; iparügy Szász Lajos; kereskedelem- és közlekedésügy Kunder Antal; külügy Sztójay Döme miniszterelnök; pénzügy Reményi-Schneller Lajos; vallás- és közoktatásügy Antal István igazságügy-miniszter; a miniszterelnök helyettesítésével megbízott tárca nélküli miniszter Rátz Jenő; tárca nélküli közellátásügyi miniszter Jurcsek Béla.
A német csapatok megszállják Mo-ot. — Hitler Edmund Veesenmayert nevezi ki Mo teljhatalmú birodalmi biztosává.
március 29.
Közzéteszik az 1220, 1230 és 1240/1944. sz. kormányrendeleteket. — Megtiltják, hogy zsidók háztartásában nem zsidót alkalmazzanak; megszüntetik a zsidók sajtó-, színművészeti, filmművészeti kamarai tagságát; megtiltják, hogy zsidók állami hivatalt töltsenek be; elrendelik, hogy a zsidók megkülönböztető sárga csillagot viseljenek. — Közzéteszik az 1310/1944. sz. kormányrendeletet, amely megtiltja külföldi rádióadások hallgatását; a rendelet megszegői 6 hónapig tartó elzárással büntethetők.
július 21.
Jaross Andor belügyminiszter bejelenti a társadalombiztosítás egységes szervezetbe tömörítését. — A nyugdíjkorhatárt 65-ről 60 évre szállítják le, kiterjesztik a biztosítási kötelezettséget a háztartási alkalmazottakra, az öregségi járadékot 20-30 pengőről 60 pengőre emelik.