Emelkednek az iparcikkek árai, egyidejűleg csökken a gáz és a víz díja.
1946. december
Megjelenik az Élet és Tudomány c. tudományos ismeretterjesztő hetilap első száma; a bekö-szöntőt Szent-Györgyi Albert írja.
december folyamán.
Befejeződik a (kijelölt) mo-i németek áttelepítése Németország amerikai megszállási övezetébe. A kitelepítettek száma hozzávetőleg 117–135 ezer főre becsülhető.1 1948. június 15.
1) A kitelepítettek pontos száma bizonytalan; előfordul 116 959 fő (Svábkitelepítés, a TH honlapja), 135 655 fő is (Balogh, Külpolitika, 77–102). Hivatalos német források ugyanezen idő alatt 170 ezer Mo-ról érkezett németről tudnak, akik közül (akiken felül [?]) mintegy 20 ezer főt „menekültnek és kimenekítettnek” neveznek.
december 2.
Pozsonyban megkezdődik a kollaboráns szlovák állam háborús bűnökkel vádolt vezetőinek pere. 1947. április 15.
december 3.
Az FKgP tízpontos akcióprogramot tesz közzé; többek között támogatja a bankok állami ellenőrzését, a tervgazdálkodás bevezetését, sürgeti a nagy személyi jövedelmek csökkentését és a luxuscikkek gyártásának betiltását, javasolja az újgazdák pénzügyi megsegítését.
december első hete
A HM Katonapolitikai Osztálya letartóztatja uzoni Pünkösthy László v. vk. századost. 1947. október 7. Az államvédelmi szervek ezzel az akcióval megkezdik a „Magyar Közösség-ügy” koncepciójának megvalósítását.1 december 14.
1) Kornis Pál, 140.
december 4.
Pártközi megállapodás születik az állati szérumok és a növényvédő szerek gyártásának államosításáról.
december 5.
Jugoszláviában államosítják a nagyipart, a bankokat, a közlekedést, a kül- és nagykereskedelmet.
december 6.
A Külügyminiszterek Tanácsa a békeszerződések (köztük a Mo-gal kötendő szerződés) véglege-sített, érdemben változatlanul hagyott szövegét átadja a New York-i szerkesztőbizottságnak. 1947. február 10.
Kivégzik Kolosváry-Borcsa Mihályt, a Szálasi-kormány sajtóügyi kormánybiztosát.