Újra megkezdődik a magyar hadifoglyok hazaszállítása a Szu-ból. november vége.
1948. május
május 3-4.
A lakosságcseréről folytatott újabb pozsonyi tárgyalásokon a csehszlovák fél ismét beleegyezik a vagyoni kvóta és a paritás elvének betartásába, érdemi változás azonban ezt követően sem történik; a kitelepített magyarok száma és az általuk hátrahagyott vagyon mennyisége továbbra is messze meghaladja a Mo-ról kitelepülő szlovákok számát és vagyonuk mennyiségét. június 12.
május 6.
Mindszenty József bíboros érsek felszenteli a Központi Papnevelő Intézet restaurált bp-i épületét; megünneplik a szeminárium fennállásának 300. évfordulóját.
május 7.
Megalakul a Községi Élelmiszerkereskedelmi Rt. (KÖZÉRT). Kormányrendelet megszünteti az Anyag- és Árhivatalt, és átszervezi az ipari anyaggazdálkodást és árszabályozást.
Az MKP PB határozatot hoz az iskolákat államosító törvény tervezetéről. május 13.
Rákosi Mátyás Czapik Gyula egri érseknek írott levelében kifejti, hogy az ev. és a ref. egyház köztársaság melletti állásfoglalása után elengedhetetlen volna egy hasonló tartalmú nyilatkozat a katolikus egyház részéről is.
A Hágában Winston Churchill elnökletével, 750 résztvevővel összeülő Európa-kongresszus az egységmozgalmak összefogása céljából kezdeményezi az Európa Tanács létrehozását. október 25. 1949. május 5.
május 9.
Közzéteszik a létrehozandó egységes munkáspárt, a Magyar Dolgozók Pártja programtervezetét. június 12–14.
Csehszlovákia szovjet mintára készült és elfogadott új alkotmánya törvényesíti a „dolgozó nép hatalmát”; II. cikkelye a Csehszlovák Köztársaságot „két egyenjogú szláv nemzet”, a csehek és szlovákok államaként határozza meg. Az alkotmány nemzetiségi jogokat nem tartalmaz, a kisebbségek létezéséről nem tesz említést. Az alaptörvény aláírását Edvard Beneš köztársasági elnök megtagadja. június 7.
május 10.
Választásokat tartanak Dél-Koreában; külön dél-koreai köztársasági kormány alakul. szeptember 9.