Csehszlovákiában érvénybe lép a köztársasági elnök 88/1945. sz. dekrétuma, amelynek értelmében a 16–55 éves férfiakat és a 18–45 éves nőket lakóhelyüktől távoli vidéken is igénybe lehet venni közmunkára; e rendelet alapján kezdődik meg magyarok tömeges deportálása a Szudéta-vidékre. október 24.
1945. október
Megalakul a Magyar–Jugoszláv Társaság; elnöke Moór Gyula.
Megjelenik az MRP hetilapja, a Haladás; főszerkesztő Csécsy Imre, később Zsolt Béla.
A Kolozsvári Magyar Színház teljes jogú állami intézménnyé válik.
október 2.
Mindszenty Józsefet a székesfőkáptalan beiktatja az esztergomi érsekségbe.
Mindszenty József esztergomi érsek átiratot küld Miklós Béla miniszterelnöknek. A hercegprímás tiltakozik a 8 osztályos általános iskolai oktatás bevezetése ellen, mert véleménye szerint az sérti az egyház iskolafenntartási jogát.
Csehszlovákiában a BM megtiltja, hogy cseh és szlovák nemzetiségű csehszlovák állam-polgárok házasságot kössenek magyar vagy német nemzetiségű személyekkel.
Londonban véget ér a Külügyminiszterek Tanácsának konferenciája. december 16. — Az amerikai, brit, francia, kínai és szovjet külügyminiszter konferenciáján a Szu, a mielőbbi békekötés révén, a fennálló helyzet rögzítését kívánta elérni. Az USA nem ismerte el a Szu által támogatott román és bolgár kormány legitimitását, és mielőbbi szabad választásokat sürgetett itt és Mo-on. A Szu az olasz békeszerződés tárgyalása kapcsán hiába kérte a Líbia fölötti gyámságot, 100 millió dolláros jóvátételt Olaszországtól, valamint Trieszt Jugoszláviának ítélését.
október 3.
Az amerikai katonai szervek repülőgépen Mo-ra szállítják és átadják a magyar hatóságoknak a háborús bűnösök első csoportját (október 21.), Szálasi Ferencet és tíz társát. 1946. február 5.
Az NPP országos titkári értekezlete a munkáspártokkal való szoros együttműködés mellett foglal állást.