Romániában, miután október 3-án a mintegy 1,6 millió görög katolikus „önként visszatért” az ortodox egyházba, az unitus (görög katolikus) egyházat rendeletileg feloszlatják.
1948. december
december 3.
Felállítják az Országos Munkaerőgazdálkodási Hivatalt (1950. január 8.), amely központilag irányítja az ipar munkaerővel való ellátását.
december 4.
A külföldön tartózkodó Nyárádi Miklós (FKgP) pénzügyminiszter írásban lemond megbízatásáról, és bejelenti, hogy nem tér haza. december 10.
december 6.
Véget ér a Mária-év; a különböző egyházi ünnepségeken és zarándoklatokon 4,6 millió hívő vett részt országszerte.
december 7.
Kivégzik Csornoky Viktort.
A kormány és az izraelita felekezet megállapodást ír alá az egyház működésének és állami támogatásának feltételeiről. 1990. március 19.
december 8.
Mindszenty József esztergomi érsek fogadja Szekfű Gyulát, Cavallier Józsefet és Kodály Zoltánt; a küldöttség tagjai a bíboros önkéntes visszavonulását kérik.
A Mo-i Ev. Egyház Egyetemes Zsinata nagy szótöbbséggel elfogadja az állammal kötendő, 9 pontból álló egyezményt, és felhatalmazást ad annak aláírására. december 14.
Bukarestben is ratifikálják a magyar–román vízumegyezményt; az egyezmény szerint a diplomáciai és szolgálati természetű utazások esetén is szükséges román beutazási vízum.1949. augusztus 8. — A kettősbirtokos gazdák a következő év tavaszán és őszén még használhatják a kijelölt határátkelőhelyeket. 1949. november 1.
december 9.
A MAORT-perben a Bp-i Népbíróság Különtanácsa „a demokratikus államrend megdöntésére irányuló bűncselekmény” miatt Papp Simon v. vezérigazgatót halálra, Ábel Bódog igazgatót 15 évi fegyházra, Binder Béla termelési főmérnököt 4 évi börtönre ítéli. 1949. január 20.