A szlovák felkelők által ellenőrzött területen, a szlovák–magyar határ térségében két, zömmel magyarokból álló partizánegység tevékenykedik: a már szeptemberben megalakult s előbb Adler Károly, majd Fábry József által vezetett Petőfi-brigád, valamint az október elején Moszkvából küldött Nógrádi Sándor vezette csoport. — A felkelésben résztvevő magyarok száma összességében mintegy 4-5 ezerre becsülhető.
1944. október
október 1.
A Faragho Gábor vezette magyar fegyverszüneti delegáció megérkezik Moszkvába. október 5.
Bárdossy László és Rajniss Ferenc megkezdi a Törvényhozók Nemzeti Szövetsége szervezését. október 9.
Bemutatják Cserépy László Az első és Farkas Zoltán Gyanú c. filmjét. Ezek az év utolsó filmpremierjei. 1945. szeptember 22.
Október folyamán
Feltöltés alatt!
október 2.
Edmund Veesenmayer közli Szálasi Ferenccel Hitler utasítását, amely szerint a nyilasoknak fel kell készülniük a teljhatalom birtokba vételére, s hogy a kormányzói és a miniszterelnöki tisztséget Szálasinak a jogfolytonosság biztosításával kell átvennie. — A nyilas hatalomátvételt előkészítő Páncélököl-akció részleteinek kidolgozására Bp-re érkezik Walther Wenck tábornok, a német szárazföldi csapatok vk. főnökének helyettese. október 3.
A honvéd lovas alakulatok nevét (kitüntető jelleggel) huszárra módosítják.
A német hadsereg leveri az augusztus 1-je óta tartó varsói felkelést. Tadeusz Bór-Komorowski, a Honi Hadsereg (Armija Krajowa) főparancsnoka e napon aláírja a megadásról szóló okmányt, amelyben a németek a felkelők számára biztosítják a hadifoglyokat a genfi konvenció szerint megillető bánásmódot. A lengyel halálos áldozatok száma 20 ezer katona és 250 ezer civil; németek vesztesége kb. 10 000 fő. — A szovjet csapatok, Sztálin parancsára, a Visztula túlpartjáról tétlenül szemlélik az egyenlőtlen küzdelmet és a város szinte teljes lerombolását, s még a nyugati szövetségesek segélyszállítmányainak a városba juttatását sem teszik lehetővé.
Brit csapatok szállnak partra a Peloponnészoszi-félszigeten. október 13.
A Vörös Hadsereg és a Jugoszláv Népfelszabadító Hadsereg (JNH) egységei bevonultak Versecre és Nagybecskerekre. — A JKP Vajdasági Tartományi Bizottsága utasítást ad a JKP minden bánáti és bácskai körzeti szervének: „A leghatározottabban meg kell kezdeni az ötödik hadoszlop, mindenekelőtt a megszállók ismert szolgáinak megsemmisítését. A pártszervezeteknek a legsokoldalúbban segítséget kell nyújtaniuk az OZNA1 szerveinek a bűnösök, különösen azon svábok és magyarok felkutatásában, akik irtották és bántalmazták népünket, fosztogatták és pusztították vagyonát stb. Minden banditát meg kell büntetni bűncselekményeiért.” október 8.
1) A jugoszláv nemzetbiztonsági szolgálat elnevezése 1944 és 1946 között (Odjeljenje za Zaštitu Naroda). Az OZNA-t 1944. május 13-án alapították, vezetője Aleksandar Ranković volt.