Közzéteszik a kormány 2/1956. sz. rendeletét a munkástanácsok működéséről. „A munkás-tanácsok útján valósul meg a munkásönkormányzat. A munkástanácsok hatásköre kiterjed az üzemi élet minden területére.” A rendelet a munkástanácsok általános választását a munka felvétele utánra irányozza elő. november 24.
1956. 11. 16
Kádár János az MSZMP IIB ülésén tartott beszámolójában kifejti, „jelenleg két kormány van” Mo-on, amit véleménye szerint jól mutat Kéthly Anna fellépése az ENSZ-ben; a helyzetet tarthatatlannak ítéli, és mielőbbi felszámolását tűzi célul. Határozatot hoznak a Dalibor Soldatić jugoszláv nagykövettel való tárgyalásokról. — Az IIB kizárja a pártból a rákosista vezetőket: Gerő Ernőt, Hegedüs Andrást, Piros Lászlót, Szalai Bélát, Bata Istvánt, Ács Lajost, Hidas Istvánt, Vég Bélát, Andics Erzsébetet, Berei Andort és Kovács Istvánt; nevezettek nem tölthetnek be semmilyen állami vagy pártfunkciót.
Délután, miután Kádár János kijelenti, hogy nem áll szándékában Nagy Imrével és csoportjával szemben megtorlást alkalmazni, előzetes elvi megállapodás születik Kádár és Soldatić között: ha Nagy Imre és társai elhatárolják magukat az „ellenforradalomtól”, 17-én elhagyhatják a követséget; a Kádár-kormány garanciát vállal a csoport tagjainak sértetlenségéért. Soldatić ismerteti a megállapodást Nagy Imrével és társaival.
Leányfalun Georgij Malenkov, Mihail Szuszlov, Ivan Szerov hadseregtábornok és Kádár János részvételével szigorúan titkos találkozót tartanak. A szovjetek ismertetik Kádárral a Nagy Imre-csoport elrablásának és Romániába deportálásának tervét. Kádár, anélkül, hogy az IIB-t vagy a kormányt tájékoztatná, beleegyezését adja a tervhez.
Nagy Imre, Haraszti Sándor, Donáth Ferenc, Losonczy Géza, Szántó Zoltán és Lukács György levet ír Josip Broz Titónak; visszautasítják a pulai beszéd rájuk vonatkozó megállapításait.
Közzéteszik a kormány 3/1956. sz. rendeletét a szabad munkavállalásról. Ezzel hatályát veszti a kötelező munkaközvetítést (ismét) előíró 33/1955. sz. Mt-rendelet.
Az FKgP vezetősége politikai kibontakozási tervezetet készít Kovács Béla számára, aki ezekben a napokban kétszer tárgyal Kádár Jánossal. A hét folyamán a kisgazdapárt vezetői (Kovács Béla, Tildy Zoltán, B. Szabó István, id. Antall József, Csorba János, Kővágó József, Pártay Tivadar) többször tanácskoznak a kibontakozás lehetőségeiről, és megbeszéléseket folytatnak Farkas Ferenccel és Bibó Istvánnal (Petőfi Párt), valamint Fischer József szociáldemokrata politikussal.
A KMT a sztrájkjog fenntartásával felhívást ad ki a munka november 17-ei felvételére. november 19. A felhívást az e napon elnökké választott Rácz Sándor felolvassa a rádióban. A Tanács elnökhelyettessé választja Bali Sándort és Kalocsai Györgyöt. — A KMT küldöttsége másodszor tárgyal Kádár Jánossal. — Újságírósztrájk kezdődik a fővárosban.
A Péterfy Sándor utcai kórházban letartóztatják Angyal Istvánt, a Tűzoltó utcai felkelők vezetőjét és röplapkészítéssel foglalkozó társait. november 19. 1957. május 7.
Megkezdi tevékenységét a 2. Honvéd Forradalmi Karhatalmi Ezred.