A nyilasok hajnalban a Vöröskereszt védelmét élvező Ritz szállóbeli irodájából elhurcolják, és feltehetően még aznap meggyilkolják Komoly Ottót, a Magyar Cionista Szövetség elnökét, a bp-i Zsidó Mentőbizottság vezetőjét.
1945. január
Pest délkeleti oldalán a szovjet csapatok eljutnak a Rákoskeresztúri temetőig, és betörnek Kispestre. január 9.
A Szu által támogatott Lengyel Nemzeti Felszabadítási Bizottságból Edward Osóbka-Morawski vezetésével megalakul a lublini Ideiglenes Kormány. február 5.
január 2.
Hajnalban a IV. SS-páncéloshadtest, a 6. német és a 3. magyar hadsereg egységei támoga-tásával, a Pilisen keresztül megindítja ellentámadását a Bp-et körülzáró ostromgyűrű feltö-résére (Konrád I hadművelet). január 7.
Meghal Gulácsy Irén (Pálffy Jenőné) írónő.
január 3.
A Temes megyei Majláthfalván a Magyar Népi Szövetség (MNSZ) több mint ötven helybéli tagját letartóztatja a román csendőrség; az elfogottakat a szovjet katonai parancsnokság szabadítja ki. Az akciónak egy magyar halálos áldozata is van.
január 4.
Az INK rendeletet ad ki (14/1945. M. E.) a közigazgatás újjászervezéséről. Eszerint a helyi önkormányzatoknak saját erejükből kell gondoskodniuk az igazgatási szervek létrehozásáról és működéséről. Az önkormányzati testületekben minden demokratikus pártnak, szakszervezetnek és egyéb demokratikus társadalmi szervezetnek helyet kell kapnia.
A 15/1945. sz. kormányrendelet az állami alkalmazottak korábbi ténykedésének felülvizsgálatára igazolóbizottságokat állít fel. május 2. Az INK az egyházi személyek igazolását, a rendeletben előírt bizottságok helyett, az egyházak saját hatáskörébe utalja.
Szegeden a helyi Nemzeti Bizottság népbíróságot állít fel. január 13.
Vajna Ernő, Bp nyilas kormánybiztosa elrendeli a nemzetközi gettó megszüntetését. január 7.