Május elseje alkalmából számos ünnepséget tartanak Bp-en és országszerte. — A SZOT szervezésében a bp-i Felvonulási téren tartanak politikai nagygyűlést. Nagy Sándor, a SZOT főtitkára kéri a kormánytól, hogy vizsgálja meg a veszteséges nagyberuházásokat és a költségvetés kiadásait. Tatár Árpád, a SZOT ifjúsági tanácsának tagja követeli, hogy gyermekenként 300 Ft-tal emeljék a családi pótlékot, szeptembertől pedig ingyenes ellátást kapjanak az óvodákban és az iskolákban a mindenkori létminimum szintje alatt élő családok gyermekei. — Grósz Károly, az MSZMP főtitkára kijelenti, hogy az MSZMP mai vezetése elhatárolja magát mindattól, ami a jelenlegi súlyos helyzethez vezetett. Grósz az Nsz fórumán kijelenti: Kádár János nagyon rossz egészségi állapotban van, mert a börtönévek alatt szerzett tüdőbetegsége eluralkodott rajta, s emberileg is nehezen éli meg a mostani változó időszakot. — A független szakszervezetek a bp-i Népligetben tartanak majálist. — Az MSZDP külön ünnepséget szervez. Baranyai Tibor, az MSZDP elnökségi tagja megerősíti, hogy pártja semmiféle koaliciós tárgyalásra nem hajlandó, amíg egy új, szabad választáson nem tisztázódnak a valódi politikai erőviszonyok.
1989. május
Életbe lép a közgyógyellátottakra vonatkozó kormányrendelet; módosítják a gyógyszerek ártá-mogatását, egyszerűsödik a gyógyszertárak ügyvitele.
május 2.
A magyar–osztrák határon, Kőszeg közelében, megkezdődik a műszaki határzár bontása.1
1) A 350 kilométer hosszú magyar–osztrák határon 1949 és 1971 között telepítették a jelzőrendszert.
Ülést tart az MSZMP PB. Összehívják a KB ülését. május 8. A testület javasolja, hogy a KB foglaljon állást a párttörvény tervezetének elvi kérdéseiről, majd a jogszabályjavaslatot ajánlja elfogadásra az Ogy-nek. — A PB meghallgatja az orvosi konzílium véleményét Kádár János egészségi állapotáról.
Sarkadi Nagy Barna, az ÁEH vezetője kijelenti: az állam az egyházi élet szabályozásának vala-mennyi területéről kivonul.
május 3.
Medgyessy Péter miniszterelnök-helyettes Prágában csehszlovák kollégájával, Pavel Hrivnakkal tárgyal. Medgyessy közli: Mo egyelőre nem köti meg az egyezményt Csehszlovákiával a bős–nagymarosi vizlépcsővel kapcsolatos környezetvédelemről és a víztisztító létesítmények meg-építéséről, mert megvárja a parlament állásfoglalását. — A bős–nagymarosi vízlépcsőrendszerről tárgyal Németh Miklós kormányfő részvételével az Mt Tanácsadó Testülete. Meghallgatják a beruházást ellenző Duna Kör szakértőinek véleményét is.
Az MSZMP KB Társadalompolitikai Bizottsága szerint el kell törölni a filozófusokat és társadalom-tudósokat elítélő 1973-as párthatározatot. május 26.
Megalakul a párizsi székhelyű Emberi Jogok Magyar Ligájának bp-i tagozata. Elnökké Csoóri Sándor írót választják.
Elkészül a kormány Nyers Rezső államminiszter vezette reformbizottságának vitaanyaga, amely szerint ahhoz, hogy három éven belül megálljon az életszínvonal csökkenése és reális közelségbe kerüljön a gazdaság külső és belső egyensúlyának megteremtése, másfél milliárd dollárnyi pótlólagos erőforrásra van szükség, ami csakis működő tőke lehet.
május 4.
Pekingben harmincezer diák tüntet a demokráciáért a Mennyei Béke terén (a Tienanmen téren). — A demonstráció a következő hetekben folytatódik. május 17.