Szegeden az egyetemi ifjúság megtartja a MEFESZ első nagygyűlését. — A városban működő József Attila Kör új kormány megalakítását és a pártvezetés átalakítását, a szovjet csapatok kivonását követeli.
1956. 10. 20
Nagygyűlést rendeznek a BME Hess András téri kollégiumában; a résztvevők megfogalmazzák a diákok követeléseit, és elhatározzák, hogy amennyiben ezeket két héten belül nem teljesítik, a diákok tüntetéssel fogják kimutatni elégedetlenségüket.
Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán Hajnóczy Kör, a Bölcsészettudományi Karon Március Tizenötödike Kör, az MKKE-n Széchenyi Kör alakul. — A bp-i egyetemek közös vitafórumaként megszervezik a Vasvári Kört.
Újratemetik dr. Merényi-Scholtz Gusztáv orvos vezérőrnagyot, Lőrincz András ezredest, valamint a Rajk-per kapcsán kivégzett Németh Dezső vk. ezredes, egykori moszkvai katonai attasét.
A Petőfi Kör vitát rendez „Az iparművészet problémáiról”; vitavezető Ferenczy Noémi, Redő Ferenc és Somogyi Árpád. október 23. A fiatal iparművészek Ferenczy támogatásával élesen bírálják a szakmát uraló szűk klikket.
Az IrU közli az Írószövetség pártvezetőségének október 17-ei határozatát, amely pártkongresszus összehívását kéri.
A Katona József Színház bemutatja Németh László Galilei c. drámáját.
Varsóban kora reggel megegyezés születik a reformok ügyében; a szovjet vezetők elfogadják a LEMP-en belüli személyi változásokat és hazautaznak. A csapatmozgásokat leállítják, de a katonaságot csak négy nap múlva rendelik vissza laktanyáikba. — Władysław Gomułka a LEMP KB folytatódó plénumán elmondja nagy visszhangot kiváltó beszédét, amelyben átértékeli a poznańi eseményeket, az élet- és munkakörülmények javítását ígéri, megbélyegzi a korábbi időszak törvénysértéseit, meghirdeti a szocializmus „lengyel útját” és a demokratizálási folyamat továbbvitelét. október 21.
Az MTA visszaállítja Nagy Imre akadémiai tagságát.