1956. december
1956.

december 5.

Befejeződik az MSZMP IKB ülése. A határozat egyértelműen ellenforradalomnak minősíti az októberi eseményeket, és azt négy okra vezeti vissza. „Az okok és tényezők már jóval az októberi események kirobbanása előtt egyidőben, egymás mellett, egymásba kapcsolódva és egymás mellett hatottak. 1. A Rákosi–Gerő-klikk, amely … 1948 végétől kezdve letért a marxizmus–leninizmus elvi alapjáról… 2. …a pártellenzéknak az a szárnya, amely Nagy Imrét és Losonczy Gézát választotta zászlajául. 3. …a Horthy-fasiszta és a magyar földesúri-kapitalista ellenforradalom… 4. …a nemzetközi imperializmus…” A határozat a továbbiakban részletezi a párt előtt álló legfőbb feladatokat. — Az ülést követő napokban felgyorsul a „rendcsinálás”. december 8.

    Déltájt több száz nő vonul a Március 15. tér felé; szovjet páncélosok nem engedik a térre a résztvevőket. — Kora délután szovjet katonák jelennek meg több egyetemi kollégiumnál; az épületeket körülvevő tömeg megakadályozza a tervezett letartóztatásokat. — Délután újabb tüntetést tartanak a Szabadság téren 2-3000 ember részvételével.

      Az esti órákban letartóztatják Csatári Dánielt, a Petőfi Kör megbízott titkárát, Gáli Józsefet, Gimes Miklóst, Kárpáthy Gyula színészt, Tamási Lajost, az Írószövetség v. párttitkárát, Molnár Zoltánt, az Írószövetség titkárát, Lukách Tamást, a Ganz munkástanácsának titkárát, Schannen Béla és Szilágyi István újságírót, Láng Lászlót és Esztó Miklóst, a v. Szénbányászati Minisztérium munkástanácsának vezetőit. A belügyi szervek összesen kb. 200 embert vesznek őrizetbe.

        „Ellenforradalmi erők a magyar októberi eseményekben” címmel megjelenik a Fehér könyv első kötete; a kiadványt Betlen Oszkár, Darvasi István, Fellegi Tamás, Lovas Márton, Nemes Dezső, Nemes János, Orbán László, Szirmai István és mások szerkesztik.