A Törvényhozók Nemzeti Szövetsége és a nyilas kormány Bp-ről Sopronba települ. 1945. március 28. — Sopronban a Képviselőház megtartja a kitelepülés utáni első ülését.
1944. 12. 01
Hitler erőddé nyilvánítja a magyar fővárost (Festung Budapest), és felállítja annak egységes katonai parancsnokságát; vezetőjévé Otto Winkelmann SS-Obergruppenführert, a mo-i SS- és rendőri erők főparancsnokát nevezi ki. december 5. A Budapest-hadtestcsoport a hadi irányítás szempontjából közvetlenül a Dél Hadseregcsoport alárendeltségében marad. Megőrzi posztját Hermann Breith tábornok, Bp harcparancsnoka is.
Befejeződik a Szent László hadosztály felállítása. 1945. május 10. Parancsnoka Szügyi Zoltán vk. (ejtőernyős) ezredes.1 1948. február 23.
1) Szügyi ezredest 1945. január 13-án vezérőrnaggyá léptették elő.
A szovjet hadsereg nyomában érkező NKVD-egységek a Bodrogköz és az Ung-vidék férfi lakosságát háromnapos munkára, málenkij robotra rendelik. — A kijelölt gyűjtőhelyeken megjelenő férfiakat utóbb fegyveres kísérettel a szambori lágerbe viszik, majd különböző szovjet munka-táborokba hurcolják. december 23.
Ravasz László dunamelléki ref. püspök válasz nélkül maradt levélben a zsidóságot ért „igazságtalan intézkedések hatálytalanítását” kéri Szálasi Ferenctől.
Révész Imre tiszántúli ref. püspök „Bizalmas utasítás”-ban hívja fel a pedagógusok figyelmét a társadalmi és politikai változások komolyan vételére.
Megalakul az NPP szegedi szervezete.
Az e napon tartott népesség-összeírás adatai szerint Kolozsvár lakossága 83,5%-ban, Maros-vásárhelyé 94,5%-ban magyar.
Bostonban bemutatják Bartók Béla Concerto c. művét. 1945. szeptember 26.
Bp-en a Vígszínház bemutatja Lagerlöf Knudsen Portugália császára c. darabját; a Madách Színház Fendrik Ferenc Az én fiam c. művét játssza.