A szovjet csapatok elfoglalják a Citadellát.— Az éjszaka folyamán a budai Vár mintegy 40 ezer főnyi [20 ezer főnyi]1 német és magyar védője Karl Pfeffer-Wildenbruch SS-tábornok vezetésével megkísérli a kitörést az ostromgyűrűből, ami végül kevesebb mint ezer katonának sikerül. február 13.
1945. 02. 11
Rákosi Mátyás beszédet mond a debreceni Arany Bika szállóban; 1919 óta ez az első nyilvános mo-i szereplése. február 22.
Ravasz László dunamelléki ref. püspök elsőként szólítja fel bűnbánatra az egyházat. 1946. május 9.
A szövetséges nagyhatalmak Jaltában nyilatkozatot tesznek közé a felszabadított Európáról. Megegyeznek, hogy a három hatalom Németországban átveszi a legfőbb hatalmat; a jóvátétel összege 20 milliárd dollár lesz, amelynek fele a Szu-t illeti. Lengyelország határait, nyugati kompenzáció mellett, keleten a Curzon-vonal mentén húzzák meg; a kelet-európai kisállamokban ideiglenes koalíciós kormányokat hoznak létre a demokratikus pártok részvételével. A Szu belép a Japán elleni háborúba, és beleegyezését adja az ENSZ alakuló közgyűlése összehívásához.
február 11. [?]
A Gestapo emberei a budai Várban kivégzik Kudar Lajos cs. ezredest, az Államvédelmi Központ helyettes, Ujszászy István tábornok letartóztatása után tényleges vezetőjét, aki aktívan támogatta az ellenállást.1
1) Lásd pl. Ujszászy, 282., szerkesztői jegyzet.
február 11.
A bp-i Operaházban, az épület földszinti ruhatárában előadják Kodály Zoltán Missa brevisét. március 16.
1) Ravasz—Oprán.