A szovjet hadsereg birtokba veszi a bp-i Újlipótvárost, és felszabadítja az ottani védett házakat. — Gerhard Schmidhuber vezérőrnagy, a pesti oldalon harcoló német erők vezénylő tábornoka, miután tudomására jut, hogy nyilasok tömeges fegyveres támadást készítenek elő a gettó megsemmisítésére, német osztagot küld a megmaradt zsidók védelmére. január 17.
1945. 01. 16
A belügyminiszter a túlkapások miatt megszünteti a nyilas Fegyveres Nemzetszolgálatot.
András Sándor vezérőrnagy, a 10. hadosztály parancsnoka, korábban a Honvéd Légierő vk. főnöke, átmegy a szovjet csapatokhoz. 1946. december 19.
Bán Antal vezetésével megalakul az SZDP ideiglenes intéző bizottsága.
Zdeněk Fierlinger, Csehszlovákia és Stanoje Šimić, Jugoszlávia moszkvai követe véleményezi a magyar fegyverszüneti szerződésnek a nyugati nagyhatalmak által elfogadott tervezetét. Fierlinger megerősíti Csehszlovákia igényét a magyar nemzetiségű lakosság egyoldalú kitelepítésére, valamint arra, hogy 1938. október 7-ét vagy november 2-át ismerjék el a Csehszlovákia és Mo között beállott hadiállapotot időpontjaként. Šimić ragaszkodik ahhoz, hogy Mo adja ki Jugoszláviának azokat, akiket háborús bűncselekmények elkövetésével vádolnak. A nagyhatalmak képviselői elutasítják a csehszlovák igényt a magyarok kitelepítésére, de mindkét követ ígéretet kap arra, hogy országuk képviselői helyet kapnak a mo-i SZEB-ben. január 31.
A németek felrobbantják a Ferenc József hidat.
Bukarestben aláírják a szovjet–román jóvátételi egyezményt; Románia 300 millió dollárt köteles fizetni a Szu-nak. május 8.