Csehszlovákiában benyújtja lemondását Ladislav Adamec szövetségi miniszterelnök. Gustáv Husák köztársasági elnök Marián Čalfa első miniszterelnök-helyettest bízza meg az új kormány összeállításával. december 10. — A CSKP KB Elnöksége kizárja a pártból Miloš Jakeš volt főtitkárt, s december 20–21-ére előrehozza a párt rendkívüli kongresszusának időpontját. — Rudolf Schuster, az SZNT elnöke fogadja a Csemadok új vezetését, s elvi hozzájárulását adja ahhoz, hogy Nagy Kázmér, az SZNT alelnöke vezetésével újjáalakuljon az SZNT 1971-ben megszüntetett Nemzetiségi Bizottsága. – A kommunista pártállam által támogatott, a katolikus papokat tömörítő Pacem in Terris titkársága bejelenti a szervezet tevékenységének megszüntetését.
1989. 12. 07
Litvánia, a Szu tagköztársaságai közül elsőként, deklarálja a politikai pluralizmust. december 20.
Ljubljanában Szlovén Demokratikus Ellenzék (DEMOS) néven hatpárti ellenzéki koalíció alakul. Elnöke az 1966–1989 között emigrációban élő Jože Pučnik.
Bulgáriában 16 ellenzéki szervezet (köztük a Nyilvánosság Klub és az Ekoglasznoszt) megalakítja a Zselju Zselev vezette Demokratikus Erők Szövetségét. december 10.
Grósz Károly egy miskolci pártgyűlésen azt javasolja: Borsod megyében szervezzék meg az MSZMP R-gárdáját, mert politikai hibának tartja a munkásőrség felszámolását.
A Szu-ban megjelenik Alekszandr Szolzsenyicin A Gulag szigetvilág c. dokumentumregénye.
Az NDK-ban kerekasztal-tárgyalások kezdődnek a formális kormánykoalíció pártjai és az ellenzék szervezetei között. december 8. Az első ülésen megállapodnak a szabad választások kiírásáról, új alkotmány kidolgozásáról és az állambiztonsági szervezet (a Stasi) felszámolásáról.