10–11 óra között az Astoriától 8-10 ezer főnyi tömeg, soraikban számos egyetemista vonul a Kossuth Lajos térre, a Parlament elé; a tüntetők a megkezdett változások folytatását, a szovjet csapatok és Gerő Ernő távozását követelik. Az Országházat védő szovjet harckocsik és páncélozott járművek legénysége fraternizál a tüntetőkkel. — 11.15-kor újabb szovjet tankok érkeznek a térre. Ezzel egy időben ismeretlen fegyveresek (valószínűleg az orosházi határőrkerületből felrendelt „zöld ávós” század katonáinak egy csoportja) az FM épületének padlásteréből [?] tüzet nyitnak a tömegre; a szovjet harckocsik egy része szintén a tüntetőkre lő, más harckocsik viszonozzák a tüzet.1 A sortűznek mintegy 60-70 halálos és 100-150 sebesült áldozata van.2 — A rádió nem ad hírt a vérfürdőről.
1) Horváth Miklós szerint „a szovjet tankok tűzmegnyitását közvetlenül megelőzve vagy azzal egy időben nyittatott tüzet géppuskával a szovjet katonákkal barátkozó tüntetőkkel teli szovjet harckocsikra Sz. államvédelmi alezredes”. Horváth, Hadikrónika, 79.
2) Kézikönyv, 92. Újabb adatok szerint a téren 61-en haltak meg, a kórházba szállított 284 fő közül később 14-en haltak bele sérüléseikbe. Kő—Nagy J., Kossuth tér, 279.