magyarkronologia összes bejegyzése

1968.

augusztus 24.

A csehszlovákiai katonai beavatkozással való egyet nem értése miatt lemond tisztségéről Tömpe András (1971. december 15.), Mo kelet-berlini nagykövete. Lemondásának okairól Tömpe ter-jedelmes levélben tájékoztatja az MSZMP KB-t. „Csehszlovákia azon az úton volt, hogy a szocialista országok között elsőként valósítsa meg a demokrácia olyan fokát, amely a fejlett nyugati országokban élő dolgozók számára is vonzóvá tette volna a szocialista rendszert. […] …az intervenció nem a szocializmus ügyét szolgálta, ellenkezőleg, az ellenforradalmi erők számára olyan erkölcsi igazolást jelent, amely potenciálisan hosszú ideig éreztetni fogja negatív hatásait.”

    1968.

    augusztus 26.

    A sikertelen kormányalakítási kísérletek után Moszkvában az elhurcolt csehszlovák állami és pártvezetőket (akikhez időközben csatlakozott Ludvík Svoboda köztársasági elnök, Gustáv Husák miniszterelnök-helyettes és Vasil Biľak, az SZLKP első titkára) a megszállást szentesítő ún. moszkvai jegyzőkönyv elfogadására, vagyis a „szocialistaellenes erőkkel” való leszámolásra, a helyzet „normalizálására” és a rendkívüli, XIV. pártkongresszus érvénytelenítésére kényszerítik. augusztus 31. Az „egyezmény” értelmében a VSZ haderejét kivonják, de a szovjet csapatok az országban maradnak. augusztus 28.

      1968.

      augusztus 28.

      A csehszlovák parlament tiltakozik a moszkvai diktátum ellen. október 3. — Pozsonyban befejeződik az SZLKP rendkívüli kongresszusa. A küldöttek, Gustáv Husák Moszkvából való megérkezését követően, csatlakoznak a „normalizációs” kötelezettségekhez, s arra hivatkozva, hogy azon a szlovák küldötteknek csupán töredéke vett részt, szabálytalannak minősítik a XIV. párt-kongresszust. A kongresszus követeli Csehszlovákia föderatív átszervezését. 1969. január 1. A párt első titkárává Gustáv Husákot választják. 1969. április 30.

        1968.

        augusztus 31.

        A CSKP KB jóváhagyja a moszkvai jegyzőkönyvet, s bár nem ítéli el egyértelműen a rendkívüli, XIV. pártkongresszust, azzal a határozatával, hogy megtartását későbbre halasztja, elhatárolja magát tőle. A KB-ba 87 új tagot kooptálnak, többek között Gustáv Husákot és Ludvík Svobodát, akiket beválasztanak a KB Elnökségébe is. A KB megerősíti a rendkívüli kongresszus előtt elfoglalt első titkári pozíciójában Alexander Dubčeket. 1969. április 17. A KB-nak Krocsány Dezső személyében ismét van magyar nemzetiségű tagja. — A Nemzeti Front éléről leváltják a moszkvai jegyzőkönyvet egyedüliként alá nem író František Kriegelt.